Hodnocení vína, které poskytuje obraz o složení a kvalitě nápoje, má bohatou tradici. Způsoby hodnocení lze v podstatě rozdělit na chemické a senzorické. Objektivně chemické metody se zpravidla používají především ve velkovýrobě a dělají se v chemické laboratoři.
V dlouhodobé tradici výroby hroznového vína má zvláštní místo senzorické hodnocení, které má charakter víceméně subjektivní. Využívá se nejen při různých akcích organizovaných velkovýrobců vín, ale i v běžné praxi.
Senzorická analýza vína je hodnocení jeho kvality smyslovými orgány. Tento termín lépe vystihuje činnost posuzovatele jakoněkdy používané názvy degustace, či ochutnávka vína. Při odborném hodnocení kvality hroznového vína jsou zapojeny téměřvšechny smyslové orgány. Zrakem hodnotíme vzhled a barvu vína, hmatem v ústní dutině zaznamenáváme pocity tepelné a tlakové, čichem hodnotíme intenzitu a kvalitu těkavých aromatických látek. Závěrečný posudek o kvalitě hodnoceného vína zaznamenává náš chuťový smysl.
Optimální chuťové pocity získá posuzovatel pouze tehdy, pokud přijde do styku se všemi orgány dutiny ústní. Prakticky se to dosáhne tak, že se víno,, převaluje "po jazyku. Jazyk jako hmatový orgán hodnotí i plnost a viskozitu vína. Teplo ústní dutiny pomáhá uvolnit vonné látky a citlivá sliznice nosohltanu dokončuje chuťový rozbor. Rovnoměrné podráždění chuťových pohárků zaručuje přetrvávání pocitů i po polknutí vina. Čím je víno bohatší na obsah chuťově účinných látek, tím jsou vyvolány pocity déle a intenzivněji.
Důležitou roli při posuzování vín hraje i technika čichového posuzování vín. Sklenice na víno naplněn přibližně do 1/5 otáčíme a krátkými a rychlými vdechy možná vnímání vůně zvýraznit. Vnímání vůně hroznového vína závisí na mnoho činitelů zejména však od teploty vína.
Zásady posuzování vín
Adept ,, umění Klášterského "by měl být především skromným člověkem, uvědomující si, že každý posudek je subjektivní. K posuzování vína třeba přistupovat soustředně, odosobnene, v dobré zdravotní dispozici. V umění ochutnávání je třeba neustále cvičit a zdokonalovat smysly, pěstovat chuťovou paměť . Víno třeba ochutnávat střídmě a nestranně.Dobrý posuzovatel kvality hroznové ho vína nikdy nepřeceňuje své dispozice, znalosti, či kapacitu smyslů. Vína hodnotí nestranně, nesmí měřit hodnocené vína podle svých zálib a zvyklostí.Zásadně posuzujeme vína bílá před víny růžovými a následně červenými. Vína suchá upřednostňujeme před víny semiaridními a sladkými.
Vysoký obsah alkoholu ve víně enormně dráždí receptory a proto se může zdát aroma intenzivnější.Ušlechtilá vůně a chuť přírodního hroznového vína vynikne při správné teplotě. Při nízké teplotě se neuvolňuje z vína dostatečné množství těkavých aromatických látek a víno je ,, uzavřeno ". Při vyšších teplotách dochází zase ke zvýšenému uvolňování těchto látek a ethanolu. Navíc se snižuje viskozita posuzovaného nápoje.Optimální teplota na podávání bílého vína je 10-12 ° C. Prochlazené bílé víno má zpravidla nevýraznou vůni i chuť. Růžové víno hodnotíme při teplotě 12-14 ° C. Červené přírodní vína se mají podávat, vzhledem k jejich specifické složení, při teplotách 16-18 ° C. Při nižších teplotách skrýváme půvab a přednosti červeného vína.
Při nejnižší teplotě hodnotíme i konzumujeme šumivá a perlivá vína. Bílé šumivé víno podáváme při teplotě 5-7 ° C, růžové při 6-8 ° C a červené šumivé víno při teplotě 8-10 ° C.Přírodní hroznové víno je oblíbeným nápojem široké veřejnosti. Aby kultura jeho požívání byla adekvátní přinášíme několik dobrých rad:Skleněnou láhev, ze které chceme víno rozlévat, nejdříve důkladně očistíme a dosucha otřeme, část staniolovej nebo hliníkové čepičky odstraníme a vývrtku zavítáme do středu korkové zátky tak hluboko, abychom ji neprovrtali.Ještě před vytažením zátky očistíme hrdlo lahve, nikdy zátku nevytahujeme prudkým pohybem, abychom případný sediment ve víně nerozvírili.Zásadně zátku nevrazil do láhve od vína, láhve uzavřené záklopkami z plastu otevíráme tak, že uzávěr odřízneme
Lahve se šumivým vínem otevíráme téměř ve vodorovné poloze tak, že nejprve odstraníme drátěný košík a zátku přidržíme pevně palcem, láhev přikryjeme utěrkou, zátku pomalu vytáčíme, uvolňujeme tlak nahromaděného oxidu uhličitého a bez ,, vystřelení "zátky láhev otevíráme. Láhev šumivého vína otevíráme zásadně dostatečně podchlazené.Pokud podáváme víno v originálním balení, odzátkujeme ho před hostem. Hostitel odlije víno nejdříve sobě, pak rozlévá hostům a až nakonec víno dolije sobě do sklenice.