NOVINKY

arr3Certifikát kvality zlata gold cuvee 23 karátůCertifikát kvality zlata gold cuvee 23 karátů ... arr3Získaná oceněníVína, které jsou plněné v našich produktech, získávají každoročně ocenění a medaile v hodnoceních... arr3Dárkové vína od výrobceSpolečnost Vínko Limbach s.r.o. přináší na trh řadu výrobků řadové značky Gold Cuvee. Jsme přímým...

ZBOŽÍ V AKCI

KONTAKTY

Vínko Limbach s.r.o.
Cintorínska 7/A
Limbach 90091, SK
tel: +421 951 185 040
info@darkovevino.eu
web: www.darkovevino.eu
IČO: 53521609

» Druhy odrůd vín
Charakteristika odrůd vín a révy

Stolní vína


Čabianska perla je relativně odolná proti zimním mrazům, vhodná pro výsadbu do severnějších oblastí. Daří se jí v teplých,lehkých, avšak hlubokých a úrodných půdách. Růst výhonků je střední. Vyhovuje jí vysoké vedení, je středně rodivé. U násdozrává již začátkem srpna, třásně jsou středně velké, bobule žlutozelené, obsahující šťávu příjemné muškátové chuti. Prohlédnutím se v hroznech snižuje obsah kyselin, a tím se narušuje i jeho harmonická chuť. I když patří u nás k najstaršímodrodám, z našich vinic se vytrácí.

Favorit je nová maďarská odrůda, kterou lze s úspěchem pěstovat ve vinicích s dobrou polohou. 8 jejím pěstováním citenemáme dostatek zkušeností. Je málo odolná proti mrazům, proto vyžaduje chráněné polohy. Vyhovují jí hluboké, lehké a výživné půdy. Dřevo je silné, vhodné zejména na vysoké vedení s řezem. Poskytuje velké třásně s velkými mi žlutozelenýmibobulemi, chuť plodů je jemně muškátová. Dozrává začátkem září. Víno je vhodné na kratší uskladňování.

Magdalenka raná je dnes již zřídka se vyskytující odrůda.
Panonie Kincső patří k novějším, velmi oblíbeným odrůdám zahrádkářů. Vyžaduje hluboké hlinito písčité půdy střednězásobené živinami. Této odrůdě vyhovuje vysoké vedení. Dosahuje dobré úrody, třásně i bobule jsou velké, zelenožluté barvy. Dužnina hroznů je tmavá, příjemné muškátové chuti, s nízkým obsahem kyselin. Víno zraje od konce srpnado poloviny září.

Perletta je nová odrůda vyšlechtěná v Kalifornii.Vyžaduje teplé hlinito-písčité půdy s dostatečnou vlhkosťou.Víno této odrůdy se vyznačuje jemnou muškátovou chutí.
Jakostní odrůdová vína - odrůdy


Burgundské bílé patří k úrodným vínům. Poskytuje malé, středně husté třásně s bobulemi zelenožluté barvy Dozrává od konce září do poloviny října. Odrůda poskytuje víno ,, rulandské bílé ", vyznačující se plností a jemným charakteristickým buketem, který se zvýrazňuje přáním vína.

Burgundské šedé (Rulandské) se od předchozí odrůdy liší barvou třásní (sivočervené). Této odrůdě nevyhovují mělké, kamenité nebo písčité půdy. Tato odrůda neposkytuje sporahlivé úrody, avšak cukernatost moštu je vysoká.


Mopro je nově vyšlechtěná odrůda, získaná křížením odrůd Muškát otoño a Prachttraube. Mopro je přizpůsobivá odrůdavhodná do všech našich vinařských oblastí. Bujně rostoucí keře jsou dostatečně odolné proti mrazům, květenství neoprchajú. Keře této odrůdy dobře rodí na středním i vysokém vedení révy, přičemž vyžadují řez na dlouhé tažné. Odrůda dosahuje spolehlivé vysoké sklizně hroznů uspokojivé cukernatosti, přičemž dozrává v čase jako Müller-Thurgau. Mopro poskytuje aromatická vína s výrazným muškátovým buketem. Hrozny této odrůdy je vhodné i chutné na běžný konzum.

Muškát Otonel je odrůda vzácných a přitažlivých vlastností. Je náročná na půdu vyžaduje hluboké, úrodné půdy dobře zásobenéživinami a vodou. Nemá velké nároky na polohu, Výška sklizní kolísá. Je odolná proti zimním mrazům i houbovým chorobám. Poškozují ji však hmyz, napadají ji virové nemoci. V mimořádných ročnících poskytuje vynikající odrůdové víno svojráznejvoňe a chuti.


Ryzlink rýnský patří k nejkvalitnějším odrůdám révy. Pěstuje se na prvotřídních, jižně exponovaných polohách, kamenitých svazích. Patří k odrůdám nejodolnější protizimným mrazem, na houbové choroby je středně náchylný. Ryzlink rýnský poskytujevynikající vína, vyznačující se lipovým buketem a jemností doprovázejících kyselin. Při optimální agrotechnice dosahujevysoké sklizně hroznů s průměrnou cukernatostí a vysokým obsahem kyselin.

Sauvignon pochází pravděpodobně z Francie. Této odrůdě vyhovují suché a relativně chladné polohy, suché a chudé, nepříliš hluboké půdy. Sauvignon je bujně rostoucí odrůda nižší úrodnosti a středních třásní. Vyhovuje mu vysoké vedení v širších spon a srdeční řez. Je málo odolný proti zimním i jarním mrazům. Sauvignon poskytuje vínaosobitého odrůdového buketu (žihlavinka, trávovinka, nezralé broskve).

Tramín červený má velké nároky na polohu i půdu. Rámuje teplo, nemá rád větrné a vysušené polohy. Dobře roste v hlubokých, úrodných a dostatečně vlhkých půdách. Má střední růst, avšakvyžaduje dlouhý řez, protože 2-3 pupeny nerodí. Proti zimním i jarnýmmrazom je odolný, zhubových nemocí ho nejvíce napadá múčnatka.Tramín červený poskytuje plné, aromatická vína se špecifickýmkorenistým, velmi stálým odrůdovým buketem.

Tokajské odrůdy révy vyžadují půdy sopečného původu, teplé, jižně exponované svahy, dlouhou suchou teplou podzim. Takové podmínky charakterizují slovenskou vinařskou oblast, ve které se pěstují především odrůdy Furmint Lipovina a Muškát žlutý.


Dívčí hrozen poskytuje neobyčejně harmonické ohnivé vína s výrazným charakteristickým buketem.


Pesecká leánka je rumunská odrůda. Daří se jí v jižních svazích, v hlubokých těžkých půdách. Je vhodná na vysoké vedení. Je velmi úrodná, poskytuje mošty s nižším cukrem. Je méně odolná proti zimním mrazům, jarní mrazy ji postihují méně. Je náchylná na hnilobu hroznů. Dozrává v první polovině října a poskytuje víno s výrazným jemně muškátovým buketem.

Irsay Oliver patří k nejoblíbenějším odrůdám mělo pěstitele viniča.Poskytuje již koncem léta chutné hrozny, dává dobré úrody i lehké aromatické víno. Je málo náročný napôdu, nemá mimořádné nároky ani na polohu. Má středně silný růst, je vhodný na vysoké vedení a osvědčil se na něm dlouhý řez při středním zatížení keře pupeny. Je středně odolný proti zimním mrazům, poškozují ho jarní mrazy. Tato odrůda révy je poměrně citlivá na Peronospora, její hrozny napadá hmyz i ptáky. Třásně dosahují střední velikost ,. Sladká dužina se vyznačuje příjemnou muškátovou chutí.

Müller-Thurgau je další odrůda, která se těší velké pozornosti.Müller-Thurgau poskytuje buketní, jemné muškátové víno s nižším obsahem kyselin.Delším zráním vín této odrůdy se výraznost buketu a kvalita vina zvyšuje.
Sylvánské červené bylo pro své nesporahlivé pestovaterské vlastnosti již vyřazeny z listiny povolených odrůd. Nicméně se dodnes používá k výrobě vína pod označením Limbašská Silván - Cuvee. Víno má jedinečnou a nezaměnitelné aroma, charakteristickou pro tento region.
Sylvánské zelené je příliš náročné na polohu. Sylvánské zelené poskytuje nižší úrody, třásně jsou malé a krátké, bobule zelené. Vína této odrůdy z dobrých ročníků a poloh jsou v plnosti, harmonii a přitažlivostí vysoce hodnoceny. Z posledních ročníků, výjimečné ročníky byly 2013 a 2015. Sylvánské zelené je vysoce ceněno i pro velmi malý hektarový rozsah pěstování na Slovensku.


Veltlínské červené rané je cennou odrůdou i pro malopěstitelů v severních okrajových oblastech.
Na polohu je středně náročná, vyhovují jí suché, ne příliš úrodné půdy.
Rychlým zpracováním hroznů lze získat příjemné neutrální víno, vhodné na míchání s výraznými víny.


Veltlínské zelené patří k našim hlavním moštovými odrůdám. Kvalita sklizených hroznů závisí na výši úrody sklízí. (Zvýšením úrodnosti cukernatost klesá). Při dobré cukernatosti hroznů získané víno se vyznačuje příjemným, intenzivním buketem.


Ezerjó se u nás pěstuje na navátý píscích jižního Slovenska. Má střední vzrůst a je vhodné pro každý způsob řezu i vedení. Výnosnost hroznů je vysoká, získané vína jsou dost plné, buketní, ale ne vždy harmonické. Ezerjó si zasluhuje pozornost drobných pěstitelů. Je úrodné a vhodné do směsi vín s přibližně stejným časem zrání (Bouvierová hrozny, Müller-Thurgau).


Malinger je raná moštová odrůda francouzského původu, která z našich vinic trvale ustupuje. Vyžaduje svažité, vzdušné polohy a dostatečně hluboké písčité půdy dobře zásobené živinami. Mladé víno si zachovává cukernatosti, avšak má nižší obsah kyselin. Malinger poskytuje víno neutrální chuti s nižším obsahem kyselin.


Modré odrůdy révy - vína


Alibernet je odrůda z Velkých Pavlovic. Vína z této odrůdy připomínají charakterem jižní vína, jsou intenzivní červené, harmonické, extraktivní a plné.


Cabernet Sauvignon pochází z jihozápadního Francie, není náročný na polohu ani na půdu. Víno poskytuje vynikající vína se specifickým odrůdovým buketem po kopřivy, který se ve vínech zvýrazňuje při staršich ročnících. Víno je vhodné pro archivaci.


Frankovka je starou odrůdou pocházející z Německa. Daří se jí v mírných svazích s jižní expozicí. Frankovka je intenzivní víno vynikající chuti s množstvím ocenění. Frankovka má nezaměnitelnou dochuť po slupkách hroznů s jemně skořicovou vůní a harmonické chuti.


Svatovavřinecké poskytuje lahodné víno intenzivní barvy a vyšším obsahem kyselin. Jejich kvalita se stárnutím zvyšuje, což ho předurčuje k archivaci. Vína jsou měkčí a harmoničtější.


Zweigeltrebe je nová rakouská odrůda vína, která vznikla křížením odrůdy Svatovavřinecké a Frankovky modré. NIe je náročná na půdu. Vína nedosahují špičkovou kvalitu, jsou však harmonické a vhodné do směsi vín.

Přírodní vína

Přírodní vina lze rozdělit na výběry, odrůdové vina, typové vína, značková vína  se získávají pouze v příznivých letech z najakostnejších odrůd nebo jejich směsi, a musí mít ve zvýšené míře charakteristické vlastnosti odrůdových, typových nebo značkových vín a jako takové musí jejich i odborná komise uzná.

Jak odrůdová vína lze posuzovat pouze ty, které obsahují nejméně 75 hroznů čisté odrůdy. A se použilo z jedné odrůdy méně než 75 hroznů, nemůže se víno označit jako odrůdové. Významné místo zaujímají tzv. vina typové, které se označují názvem pěstitelské oblasti a vyznačují se stálými charakteristickými a způsob výroby.

Jak typové mohou se označovat pouze vína z nejlepších uznaných oblastí, které produkují velmi dobré vína, např. vína tokajské, rýnské, bordóske aj. cizině jsou velmi oblíbené i vína značkové. Jsou to kvalitní vína v lahvích, které vyrábějí jednotlivé vinařské závody pod vlastním označením. Určité víno musí mít vždy stejnou kvalitu a celkový cha rakter, co se dosahuje zvláštním technologickým postupům a scerovaním vín z jednotlivých vybraných odrůd, připadne i z různých ročníků, a to na základě posudku několika posuzovatelů. Mezi směsky se zařazují vína získané z různých druhů hroznů zpracovány v různém poměru, přičemž se mohou použít pouze odrůdy stejné a skupiny.

Směsky vín se získávají i scelování některých velmi kyselých odrůd s málo kyselými víny, aby se získaly harmonické vína Odrůdová vína se u nás rozdělují podle kvality do jednotlivých jakostních tříd.

Do I a třídy patří nejkvalitnější odrůdová vína, a to: Dívčí hrozen, Tramín, Ryzlink rýnský, Burgundské bílé, modré i šedé, Semillon, Sauvignon, Furmint a Lipovina do I. b třídy patří Sylvánské zelené, Veltlínské zelené, Neuburgské, Ryzlink vlašský , Müller-Thurgau a Frankovka.

Do II. třídy se z významnějších odrůd počítají Bouvier a muškátu olo- nel, dále Veltlínské a Sylvánské červené.

Do III. třídy patří Malingre, Portugalské modré, Kadarka a vůbec všechny stolní odrůdy. vyrábějí jen vína I.A a I. jakostní třídy. Jak čisté odrůdy se II. a III. jakostní třídy, s výjimkou Bouvier a Malingre, zpracovávají se většinou jen jako typické krajové směsky.

 

________________________________________

 

 

Ryzlink RÝNSKY

Ryzlink rýnský je jedno z nejlepších a nejušlechtilejších vín. Vyznačuje se zvláštním odrůdovým charakterem a vyšším obsahem kyselin, což podporuje celkovou harmonii vína Je to velmi dobrá odrůda severnějších vinařských oblastí a pěstuje se zejména v Německu, kde tvoří podstatnou složku známých rýnských výběrů Vysokou kvalitu dosahuje iu nás, zejména na jižní Moravě, kde je známý i pod jménem Bzenecká lipka. teplejších a jižních vinařských oblastech nedosahuje Ryzlink takovou kvalitu jako v severních oblastech protože pro velkou cukernatost a malou kyselost se jeho charakter mění a ztrácí se i jeho jemný buket Proto se v jižních oblastech poměrně málo pěstuje.

Hrozny Ryzlinku rýnského dozrává poměrně velmi pozdě, proto je vhodné pouze pro dobré viniční tratě. V příznivých letech s pěknou podzimem napadá ho ušlechtilá plíseň Botrytis cinerea účinkem které se poruší slupka bobulí, čímž se část vody vypaří a v důsledku toho se cukr zkoncentruje. Botrytis cinerea má příznivý vliv na hrozny a víno pouze tehdy, když ho napadne v plné zralosti a když je suché podzimní počasí. V nepříznivém počasí, kdy často prší, vznikne na hrozně místo ušlechtilé plísně zhoubná hniloba, která má velmi nepříznivý vliv na víno.

Víno z hroznů napadených ušlechtilou plísní ztrácí původní rizlingový charakter a získává mnohem intenzivnější vůni a chuť po Botrylis cinerea. Tato vůně je oblíbená zejména u německých rýnský výběrech V nepříznivých letech, kdy Ryzlink celkem nedozraje, je třeba ho od kyselého nebo scelit s jinými jakostními odrůdami, jako Sylvánské zelené apod. Tím se obsah kyselin vyrovná a získá se harmoničtější víno.

 

Tramín (Ryvola)

se zařazujeme mezi nej-akostnejšie vína. Vyniká lahodnosti, vysokým obsahem alkoholu a charakteristickou kořeněnou příchutí a vůni.

Víno z extraktivní, plné a přitom má jemný a buket. Pro poměrně malý často až nízký obsah kyselin není dobé, aby dlouho zůstávalo na kvasinkách, protože je nejvhodnější, když se po půl až třičtvrtě ročním uložení v sudech naplní do lahví, kde se jeho chuťové vlastnosti dokonale sladí a víno získá správný charakter.

dívčí Hrozny

Velkou předností Leányky je, že si v lahvích udrží svěžest a dobrou jakost i i více let.

 

Burgundské BÍLÉ

Další velmi hodnotnou odrůdou je Burgundské bílé. Vyznačuje se silné přitom je velmi jemné, plné a extraktivní. Pěstuje se zejména ve Francii a Německu. U nás se pěstuje v Čechách a na Moravě, na Slovensku jen v menší míře. Pro dobře sladěný, průměrný obsah alkoholu asi i jemnou chuť, se řadí mezi nejlepší vína. Vyrábí se jako odrůdové nebo se uceluje s jinými kyselejšími víny, např. Ryzlinkem rýnským, se kterým dává velmi dobré schválení vína.

Burgundské bílé je vhodnou odrůdou i na výrobu šumivých vín.

 

Burgundské SEDE (Ruland)

Burgundské šedé je velmi hodnotnou odrůdou vína. V příznivých letech dosahuje až 15 obj. alkoholu. Je rozšířené zejména ve Francii, kde spolu s burgundské bílým a modrým tvoří základ pro známé burgundské vina a pokládá se za nejlepší surovinu pro vína šumivá. U nás se pěstuje zejména v Topoľčiankach, Radošina a v nitranské oblasti, kde dává vysoce kvalitní vína, které se vyznačují ohnivostí a příjemnou odrůdovou příchutí a buketem.

 

SAUVIGNON A Sémillon

Sauvignon se vyznačuje velmi výraznou charakteristickou příchutí a buketem, proto se jen zřídka vyrábí jako čisté odrůdové víno, ale zpracovává se spolu se Sémillon, čímž se dosáhne velmi kvalitní víno. Sauvignon je odrůda, která včas dozrává a dosahuje vysoké cukernatosti. V příznivých letech napadne hrozny ušlechtilá plíseň Botrylis cinerea, která přidává Sauvignonu zvláštní charakteristickou chuť a buket. Když však při dozrávání hroznů hodně prší, hrozny velmi rychlé hnije. Proto se ze Sauvignonu a Semillonu dosahují vysoce kvalitní vína pouze v příznivých letech. Stejně odrůdu Semillon napadá ušlechtilá plíseň Botrytis cinerea. Hrozny této odrůdy není však natolik náchylné na hnití. Při prohlédnutí a napadení hroznů plísní Botrytis cinerea se kvalita vina velmi zvyšuje, protože porušením slupky se z hroznů část vody odpaří a částečně se odbourají kyseliny, které plíseň spotřebuje a značně se koncentruje cukr.

Dosažené vína mají blízko k tokajským vínům. Aby dosáhli správný charakter, vyžadují pečlivé ošetřování a déle vyzrání vína v sudech.

 

Sylvánské ZELENÉ

Sylvánské zelené patří k nejlepším odrůdám v Česku a Slovensku. Pěstuje se zejména v malokarpatské oblasti a na Moravě. Dává velmi jemné, lahodné a harmonické víno vynikající kvality. Dosahuje 11 až 12 obj. alkoholu, 5 až 7% ob. kyselin, přitom je plné extraktivní a chuťové vyrovnané. V příznivějších letech dosahuje často i vyšší procento alkoholu. Nejvyšší cukernatost a kvalitu dosahuje na jihovýchodních svazích Limbachu.

Limbašská Sylvan pokládali za velmi kvalitní víno i v minulosti. Byl známý i v cizině. Sylvánské zelené se velmi dobře uplatní iv Zmeškal s Ryzlinkem rýnským, nebo vlašské. S těmito odrůdami dává velmi dobře sladěné vina. Aby si Sylvánské zelené udrželo dobrou a jemnou chuť a buket, je třeba jej po jednoletém vyzrání v sudech naplnit do lahví, kde získá správnou lahvové zralosti. Příbuznou odrůdou jeSylvánske červené, ze kterého se také vyrábí bílé víno.

 

Veltlínské ZELENÉ (Muškát ZELENÝ)

Veltlínské zelené podobně jako Sylvánské zelené je velmi rozšířeným vínem na Slovensku, zejména v malokarpatské oblasti. V Bratislavě, Svatém Jure, Pezinku a Modre dosahuje obzvláště vysokou jakost a výrazný odrůdový charakter. Kromě toho velmi dobrou jakost dosahuje i na Moravě v okolí Znojma a Velkých Pavlovic. Velllinske zelené se vyznačuje plností, extraktivnostou, kořeněnou příchutí a jemným mandlovým buketem. Obsah kyselin je 5 až 80/00. Nejlepší kvalitu dosahuje do jednoho roku. Pak ho třeba naplnit do lahví, protože delším skladování v sudech poměrně rychlé stárne. Kvalita Veltlínské zeleného velmi dobře vynikne iv zmeškat se SYLVANIA a jinými odrůdami, přičemž se získávají typické malokarpatské vína.

Ryzlink vlašský (VLAŠIAK)

Ryzlink vlašský se vyznačuje velmi příjemnou příchutí a svěžestí. Řadíme ho mezi naše nejlepší vína. Má harmonický obsah kyselin a jemný buket, který vynikne zejména v dobrých ročnících. Ve velké míře se pěstuje na Moravě. Na Slovensku je rozšířen zejména v Bratislavě. V ostatních oblastech se vyskytuje jen v menší míře.

 

Müller Thurgau

Tato odrůda poskytuje víno velmi lahodné chuti s nižším obsahem kyselin a alkoholu. Má velmi jemnou muškátovou příchuť, která se však v starších vinách zcela ztrácí. Proto se má víno Müller-Thurgau konzumovat mladé a všechny manipulace, jako pretáčky, musí se dělat velmi šetrně, aby se vůně a kvalita vina delší dobu udrželi. Buket a kvalitu lze nejlépe udržet v lahvích. U nás se pěstuje jen v menší míře. Zřídka se dodělává jako odrůdové, přidává se zejména do směsi, se kterými dává velmi kvalitní vína.

 

NEUBURGSKÉ

Neuburgské se počítá ke kvalitnějším vínům a je rozšířeno zejména na Moravě a menší míře i na Slovensku. Víno je velmi oblíbené zejména pro výraznou odrůdovou příchuť. V příznivých letech dosahuje asi 20 cukernatosti, takže je poměrně silné s vyšším obsahem kyselin, plné a extraktivní. Jeho kvalita vynikne zejména čisté odrůdě. Velmi dobře se hodí pro scelování s jinými jakostními druhy vín. Kvalita vina je kolísavá, protože velmi kvalitní vína se zvláštním se dosahuje pouze dobých v letech.

 

Muškát Otonel

Víno z Muškátu otonelu vyniká velmi intenzivní muškátovou při chutí, která je někdy tak intenzivní, že víno na pití nevyhovuje. Proto se odrůdové víno ani nevyrábí, ale používá se pouze na zlepšení příchuti málo výrazných vín. Asi jedné desetiny Muškátu olonelu celého obsahu vina se vyrábí na odrůdové. Takové vína jsou velmi obroubené ve všech vinařských zemích. Ve starším víně se jeho charakter částečně mění.

 

BOUVIER

Bouvier je víno s vysokým obsahem alkoholu mírně nasládlé, s jemnou muškátovou příchutí. Hrozny velmi brzy dozrává. V příznivých letech dosahuje 26 až 28 cukru, čímž se udrží cukerný zbytek ve víně. Rozšířený je zejména v malokarpatské oblasti v Modre, kde se z něj vyrábí velmi kvalitní víno, při poměrně velké úrodnosti, takže se rozšiřuje i do jiných oblastí. Vyznačuje se zvláštním charakterem a ohnivostí, a proto je u ne kterých spotřebitelů velmi žádané.

 

Furmint A Lipovina

Furmint a Lipovina jsou typickými odrůdami pro výrobu tokajských vín. Proto se i spolu pěstují a zpracovávají s menším obsahem Muškátu žlutého a Ryzlinku vlašského. Jsou rozšířené zejména v tokajské oblasti. Víno z Furmintu je plné, těžké a extraktivní. V příznivých letech tvoří rozinky, které jsou základem pro dosažení správného charakteru vína. Rozinky třeba zvlášť přebírat a zpracovat na hustý tokaj, tvoří se jen v některých letech. Při nepříznivém podzimním počasí, když nejsou podmínky pro rozšiřování mívá víno slabší charakter. Tokajské vina s plísní a ošetřování tokajských vín během zrání se podstatně liší od ošetřování ostatních bílých vín.

Burgundské červené

Správný charakter dostává Burgundské červené až po dostatečném vyzrání a to po 2, 3 až 5 letech. Burgundské červené dosahuje poměrně vysoké procento alkoholu, což mu dodává ohnivosť a má harmonický obsah kyselin. Stejně tak pokud i ostatní složky vina jsou správně sladěny, tak výsledkem je prvotřídní červené víno, které se prodává většinou jako čistě odrůdová. Klaret Burgundského se získává slabým lisováním. nejlepší surovinu pro výrobu šumivých vín.

Franková

Frankovka je typické červené víno s tmavě rubínovou barvou, malým obsahem kyselin, jemnou hořkostí a odrůdovým buketem.

Pro dosažení vysoké kvality je třeba, aby se hrozny sklizeno v plné zralosti a aby se před lisováním kratší čas nakvášalo, čímž se uvolní barvivo. Odrůdová vína jsou velmi vzácné a vhľadávané milovníky vína.


Irsai Oliver Rizling Vlašský Muller Thurgau Tramín červený Portugalské modré Cabernet Sauvignon Frankovka modrá André


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

ZmRiOT